Mi újság a Futrinka utcában? Illetve ezúttal a Mechwart ligetnél. A Cicavízió monoszkóp street art verziója tűnt fel a Mechwartnál és bár az alkotóról sajnos semmit nem sikerült kiderítenem, de maga a monoszkóp is különleges történettel bír, kezdve például azzal, hogy egy generáció nőtt fel a gyerek-kompatibilis tesztképernyő vibrálását bámulva és hallgatva a hozzá tartozó sípolást az esti mesére várva.
A Cicavízió monoszkóp olyannyira a magyar televíziózás történelmének része, hogy ha csak egy képet lehetne kiemelni, a magyar TV történetéből, akkor könnyen lehet ez lenne az.
A Cicavízió monoszkóp grafikája Bálint Ágnes és Fekete Edit nevéhez fűződik. Közülük Bálint Ágnest a TV Maci szülőanyjának is szokták nevezni, de neki köszönhetjük a Kukori és Kotkodát, Frakkot, illetve az első magyar környezetvédelmi műsort is, még 1968-ból. Tulajdonképpen ő a magyar gyermek- és ifjúsági televíziózás megalapozója. Bábmese figurái és kivágott karakterei annyira eltaláltak voltak, hogy felnőttet és gyereket egyaránt a tévé elé szögezett, ő maga pedig számos díjat és gyönyörű életművet tudhatott magáénak. 2008-ban hunyt el 86 évesen. Visszamelékezésében azt írta: „Csodaszép életem volt. Meseszép.”
Ha Bálint Ágnes az ifjúsági televíziózás megalapozója, akkor ugyanezt elmondhatjuk Fekete Editről a magyar rajzfilmek kapcsán. 1942-től részt vett a magyar rajzfilmek készítésében a legendás Macskássy Gyula rajzfilmrendező csapatában, akit a magyar rajzfilmkészítés atyjaként tartanak számon. Fekete Editnek köszönhetjük az első színes magyar rajzfilm, A kiskakas gyémánt félkrajcárja című mese kiskakasát és az öreg néni alakját. 1957-től a MTV-nek készített grafikákat, 1959 és 1981 között a TV grafikai osztályának vezetője. Ha hozzávesszük, hogy Fekete Edit holokauszt túlélő, aki megjárta az Auswitz-Birkenau haláltábort, akkor még hihetetlenebb, hogy az átélt szörnyűségek után a rajzfilmek és a szórakoztatás lett a pályája. Edit néni idén 95 éves.
A Cicavízió monoszkópja pedig a Magyar Televízió jóvoltából talán a világon az egyetlen, külön gyerekeknek vetített monoszkópábra. Akkoriban nem volt divat külön tesztképet készíteni a gyerekeknek, de ebben is úttörőek voltunk és két változatban is elkészült a macskás tesztgrafika, amit utána közel 20 éven át sugározták. Kicsit későn, de ha nem lenne tiszta valakinek, a monoszkóp a TV pontos beállítását lehetővé tevő ábra volt. Magyarországon először 1954-ben használták. Eleinte fekete-fehér verzióban, kézzel rajzolva, majd színesben, digitális grafikaként. Azóta már a múlté, de ahogy a retinába égett úgy lett a popkultúra része, táskákon és pólókon is viszontláthatjuk.
És ezúttal a Mechwart ligetnél is visszaköszön a magyar televíziózás történelmének egy darabja.
Ha esetleg valaki tud valamit az alkotóról, akkor Facebookon vagy Instagramon küldje el nekünk.
HA TETSZETT KÖVESS MINKET MINDENHOL ÉS NEM MARADSZ LE SEMMIRŐL!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.